Demensutbildning för anhöriga – föreläsningar och samtal i Nynäshamn
Välkommen på en utbildning för dig som är anhörig till någon som har en demenssjukdom. Utbildningen bygger på olika föreläsningar och du väljer själv vilken eller vilka du vill komma och lyssna på. Efter varje föreläsning kommer det finnas möjlighet att ställa frågor. Vi bjuder på fika! Det är helt kostnadsfritt att delta. Ingen anmälan behövs.
Program hösten 2026
- Tisdag 29 september: Lokala demensföreningen berättar om deras verksamhet. Under kvällen delar även två anhöriga med sig om sina personliga ”anhörigresor”.
- Tisdag 6 oktober: Capio kognitiva mottagningen i Handen berättar om demensutredning, kognitiva sjukdomar och hjälpmedel.
- Tisdag 13 oktober: Kommunens biståndshandläggare berättar om hur biståndsprocessen går till. Under kvällen finns även representanter från hemtjänst och särskilda boenden på plats för att berätta om hur det kan vara när den närstående inte kan bo kvar hemma längre.
- Tisdag 20 oktober: Jurist från Anhörigas riksförbund och kommunens budget- och skuldrådgivare informerar om allt som är bra att veta kring fullmakter, ekonomi och annat som kan vara bra att tänka på när den närstående är dement.
- Tisdag 27 oktober: Psykolog Bella Stensnäs berättar om det utmanande anhörigskapet och om hur du som anhörig kan ta hand om dig själv.
Programmet är preliminärt och ändringar kan komma att ske.